GİRESUN TİCARET BORSASI - AB PROJEMİZ
"Gıda Sektörü Anadolu Teknoloji Platformu Projesi (INNOFOOD)"IPA-INNOFOOD Projesinde, gıda ve içecek sektöründe hizmet veren KOBİ’lerin ürün kalitesini ve güvenliğini iyileştirmelerine, Ar-Ge temelli ürün/üretim teknolojisi geliştirmelerine, uluslararası ve ulusal pazarda rekabet etme gücünü artırmalarına destek olmak amaçlanıyor. Bu doğrultuda Kocaeli, Giresun, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde faaliyet gösterecek “Gıda Yeniliklerine Yönelik Anadolu Teknoloji Platformu”, “Gıda Yenilik Merkezi” ve “Bölgesel Laboratuvarlar ve Sistemler” kurulacaktır.

Gıda Sektörü Anadolu Teknoloji Platformu Projesi (INNOFOOD), ülkemizin kalkınmada öncelikli bölgeler olarak tanımlanan 12 Düzey II bölgesinde (Ankara'nın doğusu) ve Gebze'de, gıda ve içecek sektöründe hizmet veren KOBİ'lere destek olmak amacıyla araştırma, laboratuvar ve yenilik tesislerinin kurulmasını kapsayan büyük bir altyapı yatırım projesidir. Proje ile gıda ve içecek sektöründe hizmet veren KOBİ'lerin; ürün kalitesini ve güvenliğini iyileştirmelerine, Ar-Ge temelli ürün/üretim teknolojisi geliştirmelerine, uluslararası ve ulusal pazarda rekabet etme gücünü arttırmalarına destek olunması amaçlanıyor.

Bu amaca hizmet etmek üzere proje sayesinde gıda ve içecek sektöründe yer alan tüm aktörler için bir iletişim ağı ve kümelenme platformu oluşturulacak; ileri gıda güvenliği laboratuvarı ve pilot tesisinden oluşan Gıda Yenilik Merkezi ile bölgesel laboratuvarlar ve sistemler kurulacak.

Bölgesel laboratuvar ve sistemler kapsamında Giresun'da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı pilot ölçekli yenilikçi bir fındık kurutma tesisi ve gıda test/analiz laboratuvarı kurulması planlanırken, Gaziantep'te Antepfıstığı için bilimsel ve teknolojik açıdan tam donanımlı, pilot ölçekte işleme hattı kurularak fıstık işleme koşullarının iyileştirilmesi planlanmaktadır. Şanlıurfa'da da mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerin gerçekleştirildiği bir gıda laboratuvarı kurulması öngörülmektedir.

Proje Bütçesi
Proje Sahibi
Uygulama Yeri
Detaylı Bilgi
27 Milyon Avro
TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü
Kocaeli, Giresun, Gaziantep, Şanlıurfa
rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr